Strona Główna  /   Zdrowie i Uroda  /  Trądzik hormonalny dorosłych

Trądzik hormonalny dla dorosłych: przyczyny i leczenie

Artykuły autorstwa <em>Centrum Ochrony Zdrowia</em>Artykuły autorstwa Centrum Ochrony Zdrowia

© Jennifer Greenwood (2022-07-21)
Trądzik hormonalny dla dorosłych: przyczyny i leczenie Specjaliści twierdzą, że trądzik jest spowodowany przez hormony, ale do tej pory nie przeprowadzono poważnych badań tego zjawiska. Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że prawie 50% wszystkich kobiet napotyka wypryski trądzikowe u dorosłych w ciągu tygodnia przed cyklem menstruacyjnym.

To, co jest interesujące w trądziku hormonalnym dorosłych , to fakt, że nie można ich leczyć zwykłymi metodami terapii. Miejscowe antybiotyki i miejscowe retinoidy są w tym przypadku bezużyteczne. Zwróć uwagę na następujące fakty, aby zidentyfikować trądzik hormonalny:

 • Trądzik wystąpił po raz pierwszy w wieku dorosłym;
 • Erupcja trądziku nasilająca się przed miesiączką;
 • Raport o nieregularnych miesiączkach;
 • Nadmiernie aktywne gruczoły łojowe w okolicy twarzy;
 • Hirsuties (podwyższony poziom włosów na twarzy lub nawet włosy w nietypowych miejscach);
 • Zwiększony poziom niektórych męskich hormonów we krwi.

Co to jest trądzik hormonalny dla dorosłych?

Trądzik hormonalny lub trądzik hormonalny dla dorosłych jest również znany jako trądzik pospolity jest spowodowany zaburzeniem stanu skóry występującym z powodu nadprodukcji hormonów androgenowych w organizmie. Mówi się, że testosteron lub androgen jest głównym hormonem płciowym, który występuje zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet. Trądzik hormonalny dorosłych jest spowodowany nadmierną produkcją androgenów w organizmie.

Hormony androgenowe mają tendencję do stymulowania gruczołów łojowych, które wytwarzają dużą ilość naturalnego oleju lub sebum w skórze. To wytwarzane sebum gromadzi się w porach włosów lub mieszkach włosowych, a później miesza się z martwymi komórkami i bakteriami, co prowadzi do powstawania przebarwień lub pryszczy.

Trądzik hormonalny jest dość powszechny w okresie dojrzewania, ale w niektórych przypadkach może nadal pojawiać się u osób starszych. Widać również, że młodzież lub nastolatki cierpią bardziej na trądzik hormonalny z powodu zmian hormonalnych , które biorą udział w ich ciele w tym czasie.

Również w tym okresie trądzik hormonalny jest bardziej zauważalny u mężczyzn w porównaniu do kobiet ze względu na fakt, że mężczyźni produkują więcej testosteronu niż kobiety. Podczas gdy kobiety mogą bardziej cierpieć na taki trądzik podczas naturalnych cykli, którym podlegają, które obejmują ciążę, miesiączkę i menopauzę.

Rozwój trądziku hormonalnego u dorosłych

Podczas gdy niektórzy dorośli mogą zacząć rozwijać trądzik dopiero od 20 lub 30 lat, pewna ich ilość wydaje się nigdy z niego nie wyrastać, przechodząc w dorosłość z tymi samymi wypryskami. Dzieje się tak z powodu zmian poziomu hormonów. Kiedy kobieta zbliża się do okresu, poziom estrogenu maleje. Jajniki po owulacji produkują progesteron, a hormon ten stymuluje gruczoły łojowe. W wyniku tego pojawia się trądzik.

Development of Adult Hormonal Acne
Niektóre kobiety w ciąży są dotknięte trądzikiem wywołanym hormonalnie. W trzecim trymestrze ich gruczoły łojowe zwiększają produkcję oleju, powodując częste wypryski. Są kobiety, które cierpią na ogniska trądziku po menopauzie, ponieważ poziom testosteronu wzrasta, podczas gdy poziom estrogenu spada.

Jak widać, dorośli mogą doświadczać problemów z trądzikiem przez całe życie, od okresu dojrzewania do starych lat. Problemy te mogą nie zniknąć z wiekiem, a nawet mogą się pogorszyć.
Jeśli chcesz osiągnąć świetne rezultaty, skontaktuj się ze swoim dermatologiem, który pomoże Ci znaleźć najlepsze leczenie trądziku.

Przyczyny trądziku hormonalnego

Trądzik wywołany wpływem hormonalnym zaczyna się w wieku 20-25 lat, czasami jest miejscowy dla nastolatków, a czasami mogą go mieć dojrzałe kobiety. Pryszcze trądziku dorosłych zwykle pojawiają się na twarzy, zwłaszcza na brodzie i szczęce. Ale czasami są ślady trądziku na klatce piersiowej lub plecach. Niezależnie od faktu, że trądzik hormonalny u dorosłych rzadko jest ciężki i zwykle objawia się jako małe guzki zapalne i grudki, kobiety cierpiące na tę chorobę nie mogą przestać się zastanawiać: jak to się zaczyna?

Wiadomo, że nasze nadnercza zaczynają wytwarzać androgen, siarczan dehydroepiandrosteronu (DHEAS), gdy jesteśmy jeszcze dziećmi w wieku około 10 lat. Również w momencie przełomu dojrzewania dwa kolejne androgeny, tak zwane "męskie" hormony, dehydrotestosteron (DHT) i testosteron, zaczynają działać w organizmach kobiet. Wszystkie one stymulują gruczoły łojowe do produkcji większej ilości naturalnego oleju skóry lub sebum.

Dlatego tak wiele nastolatków cierpi na tłustą skórę i trądzik. A chłopcy, którzy mają więcej "męskich" hormonów, cierpią na trądzik nastolatków częściej niż dziewczęta.
W przeciwieństwie do trądziku dorosłych, trądzik nastolatków jest często łatwy do leczenia.
Poziom hormonów jest bardzo elastyczny w młodych ciałach. Leczenie pierwszego rzutu pomoże w większości przypadków i obejmuje miejscowe retinoidy i nadtlenek benzoilu, wspierane przez doustne antybiotyki.

Ale po początkowej poprawie może nadejść okres, w którym poziom hormonów się zmieni, a organizm przestanie reagować na terapię. W takich przypadkach należy zmienić procedurę leczenia trądziku hormonalnego u dorosłych i często sugeruje się wypróbowanie naturalnych tabletek na trądzik hormonalny.

Typowe czynniki wywołujące trądzik hormonalny u dorosłych

Są ludzie, którzy mogą doświadczać więcej trądziku hormonalnego z powodu czynników dziedzicznych.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, dojrzewanie jest kolejnym czynnikiem, który może wywołać trądzik hormonalny. Dojrzewanie to okres, w którym nastolatki osiągają dojrzałość płciową i stają się zdolne do reprodukcji. Ciało (zarówno mężczyźni, jak i kobiety) w tym okresie ulega licznym zmianom hormonalnym. Męskie ciało w porównaniu do kobiet wytwarza nadmierne hormony androgenowe, które są odpowiedzialne za powstawanie pryszczy lub przebarwień skóry. Kobiety po drugiej stronie również cierpią na trądzik hormonalny z powodu braku równowagi hormonów w organizmie.

Factors That Trigger Hormonal Acne in Adults
Czynniki wywołujące trądzik hormonalny u dorosłych
Ale najczęstsze czynniki, o których wiadomo, że wywołują trądzik hormonalny u dorosłych , obejmują:

 • Niedobór minerałów i witamin - Oczywiste jest, że witaminy i minerały odgrywają pozytywną rolę w utrzymaniu równowagi hormonów w naszym organizmie. Dlatego brak różnych minerałów i witamin w rutynowej diecie może spowodować, że organizmowi brakuje zwiększonej odporności, która jest niezbędna organizmowi do walki z wirusami i infekcjami, na które organizm jest podatny.
 • Stres - Stres z nadnerczy zwiększa produkcję hormonów, zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet. Reakcja spowodowana stresem jest odpowiedzialna za pogorszenie stanu skóry.
 • Nadmierne spożycie cukrów i tłustych pokarmów - Nadmierne spożycie pokarmów bogatych w cukry i tłuszcze może również powodować trądzik hormonalny u dorosłych. Przyczyną trądziku jest zasadniczo fakt, że nasze ciało przechowuje więcej tłuszczu, który spożywamy, który później zatyka pory skóry. Ponadto wysokie spożycie cukru może powodować stany zapalne na skórze z powodu nadprodukcji insuliny w organizmie.
 • Miesiączka, menopauza, ciąża - Kobieta podczas owulacji, ciąży lub miesiączki doświadcza gwałtownego spadku estrogenu hormonu płciowego w swoim ciele. Temu spadkowi hormonu estrogenowego towarzyszy również wzrost testosteronu, który dodatkowo wyzwala powstawanie trądziku pospolitego.
 • Akumulacja martwej skóry - Martwe komórki skóry są również odpowiedzialne za powstawanie trądziku skórnego. Komórka skóry, która gromadzi się w porach, miesza się z olejem skórnym (sebum), powodując przebarwienia skóry lub pryszcze.
 • Stosowanie sterydów - Nadmierne stosowanie sterydów może również powodować trądzik hormonalny u dorosłych. Stosowanie sterydów zwiększa produkcję testosteronu u mężczyzn, co dodatkowo powoduje brak równowagi hormonów w organizmie i powoduje problemy związane ze skórą.
 • Obecność bakterii w porach skóry - Obecność bakterii w mieszkach włosowych powoduje powstawanie pryszczy lub ciemnych plam na twarzy.

Leczenie trądziku hormonalnego u dorosłych

Trądzik hormonalny zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet można leczyć za pomocą 2 następujących metod: leczenia bez recepty i leków na receptę.

Leczenie trądziku hormonalnego dla dorosłych bez recepty

Natural Treatment for Adult Hormonal Acne
Naturalne leczenie trądziku hormonalnego u dorosłych
 • Mydło i woda - Delikatne czyszczenie twarzy wodą z mydłem 2 razy dziennie może pomóc w prawidłowym leczeniu trądziku hormonalnego. Trudno, należy pamiętać, że to leczenie trądziku hormonalnego u dorosłych nie usunie już istniejącego trądziku na skórze, ale zmniejszy wpływ stanu zapalnego spowodowanego trądzikiem.
 • Środki czyszczące - Środki czyszczące często zawierają kwas glikolowy, nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy i siarkę, które są pomocne w leczeniu trądziku. Należy unikać nadmiernego stosowania środków czyszczących, ponieważ może to nawet uszkodzić skórę lub spowodować inne problemy skórne.
 • Kwas salicylowy - Nieprawidłowe zrzucanie komórek można kontrolować na skórze za pomocą kwasu salicylowego. Kwas nie ma jednak żadnego wpływu na produkcję sebum, a także nie zabija żadnych bakterii. Kwas jest odpowiedzialny za odblokowywanie porów , aby zapobiec zmianom w przypadku łagodniejszego trądziku.
 • Alkohol i aceton - Aceton pomaga w usuwaniu oleju z powierzchni skóry, podczas gdy alkohol jest stosowany jako łagodny środek antybakteryjny. Oba środki są stosowane razem w celu wysuszenia skóry i zwykle mają niewielki wpływ na trądzik.
 • Siarka - Siarka jest składnikiem stosowanym w wielu lekach na trądzik w połączeniu z innymi substancjami, takimi jak kwas salicylowy i alkohol. Ponieważ ma tylko marginalny wpływ na trądzik; siarka na ogół nie jest zalecana przez dermatologów do leczenia trądziku hormonalnego u dorosłych.
 • Nadtlenek benzoilu - W przypadku łagodnego trądziku lekarz może zalecić leczenie trądziku hormonalnego nienakładowym lekiem zawierającym pewną ilość nadtlenku benzoilu. Nadtlenek benzoilu pomaga w niszczeniu bakterii, które powodują problem trądziku. Aby utrzymać trądzik na dystans, związek musi być stosowany w sposób ciągły przez co najmniej cztery tygodnie. W przeciwieństwie do innych produktów przepisywanych bez recepty, nie wpływa na produkcję sebum, a trądzik powraca, gdy przestajesz używać związku. Nadmierne stosowanie nadtlenku benzoilu może powodować suchość skóry lub podrażnienie skóry; dlatego należy zachować ostrożność w momencie stosowania roztworu.
 • Miejscowy żel retinoidowy - Miejscowy żel retinoidowy jest pomocny w zmniejszaniu stanu zapalnego i obrzęku skóry, a także w zwiększaniu wzrostu komórek. Żel zatrzymuje nowe pryszcze tworzące się na skórze. W porównaniu z innymi nieprzepisanymi metodami leczenia trądziku hormonalnego, miejscowy żel retinoidowy może trwać 8-12 tygodni, aby wykazać pożądane rezultaty.
 • Zielona herbata - Zielona herbata może być spożywana w celu obniżenia poziomu stanu zapalnego w organizmie. Oprócz przestrzegania lokalnej praktyki pielęgnacji skóry można rozważyć picie kilku filiżanek zielonej herbaty dziennie, aby automatycznie pobudzić skórę.
 • Ziołowe tabletki na trądzik hormonalny - Na rynku dostępne są setki ziołowych, organicznych i naturalnych tabletek na trądzik hormonalny , które gwarantują dostarczenie skutecznego rozwiązania w celu pozbycia się trądziku hormonalnego. Część tych tabletek na trądzik hormonalny jest jednak mało prawdopodobna, aby miała wiele korzyści, ponieważ po zaprzestaniu ich przyjmowania trądzik pojawi się ponownie po pewnym czasie.

Leczenie na receptę dla dorosłych trądziku hormonalnego

Prescription Treatment for Adult Hormonal Acne
Leczenie na receptę na trądzik hormonalny u dorosłych
 • Retinoidy lub pochodne witaminy A - Tego typu leki są dostępne jako doustne tabletki na trądzik hormonalny i miejscowe płyny. Leki te pomagają w wyniszczeniu umiarkowanego do ciężkiego trądziku poprzez normalizację skóry. Retinoidy mogą być stosowane w połączeniu z innymi produktami do leczenia trądziku hormonalnego u dorosłych, takimi jak doustne antybiotyki i nadtlenek benzoilu, aby złagodzić efekt usuwania trądziku. Chociaż miejscowe retinoidy nie mają wielu skutków ubocznych, ich stosowanie nie jest zalecane dla kobiet karmiących piersią lub kobiet w ciąży. Drobne działania niepożądane związane z tym produktem obejmują suchość, zaczerwienienie i swędzenie skóry.
 • Kwas azelainowy - Mówi się, że ten lek ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne , które pomagają w pozbyciu się trądziku hormonalnego. Żel lub krem jest również stosowany do leczenia innego rodzaju schorzenia, które jest popularnie znane jako trądzik różowaty.
 • Doustne środki antykoncepcyjne - Lekarze często sugerują kobietom pigułki antykoncepcyjne , aby obniżyć wpływ męskich hormonów testosteronu na trądzik rosnący na skórze. Te środki antykoncepcyjne są ograniczone do stosowania wyłącznie przez pacjentki i wykazują pożądane rezultaty w okresie od 3 do 4 miesięcy. Niektóre działania niepożądane związane z tabletkami antykoncepcyjnymi na trądzik hormonalny obejmują nudności, tkliwość piersi, przyrost masy ciała i skrzepy krwi.
 • Spironolakton - Lek ten jest szczególnie stosowany do blokowania działania hormonów organizmu na gruczoły tłuszczowe obecne na skórze. Ten rodzaj leków jest pomocny dla kobiet, u których trądzik pogarsza się w czasie menstruacji.
Przeczytaj więcej o leczeniu trądziku dorosłych 


comments powered by Disqus