Strona Główna  /   Zdrowie i Uroda  /  Skuteczne leczenie trądziku dorosłych

Skuteczne leczenie trądziku dorosłych

Artykuły autorstwa <em>Centrum Ochrony Zdrowia</em>Artykuły autorstwa Centrum Ochrony Zdrowia

© Jennifer Greenwood (2022-07-21)
Skuteczne leczenie trądziku dorosłych Trądzik jest częstym problemem dla milionów ludzi. Dorośli mężczyźni i dorosłe kobiety nie są ubezpieczeni od tych brzydkich drobiazgów, a także nastolatków i młodzieży. Co więc zrobisz, jeśli nagle zauważysz te czerwone / białe / czarne plamy na twarzy lub ciele? Jakie jest najlepsze skuteczne leczenie trądziku dorosłych?

Ludzie mają różne podejścia do trądziku dorosłych. Te ostatnie czasami zależą od ich zdrowia, wieku, płci itp., A czasami nie. Niektórzy ludzie nie zwracają uwagi na trądzik i myślą, że to się uda i faktycznie czasami tak się dzieje.

Przyczyny trądziku dorosłych

Przyczyny trądziku dorosłych mogą być tak różnorodne, jak rozmiary tych brzydkich plam. Czym one są? Jednym z najczęstszych powodów, dla których pojawia się trądzik, jest problem z hormonami. Ten problem z kolei może być spowodowany problemami związanymi z wiekiem.

Chociaż często zdarza się to w wieku dojrzewania, co często wiąże się z wybuchem hormonów i wieloma trądzikowymi plamami w całym ciele, w przypadku trądziku u dorosłych jest to często spowodowane zmianami hormonalnymi lub pigułkami antykoncepcyjnymi.
Podobnie jak przyczyny każdej choroby lub po prostu przyczyny wszystkiego, co otrzymujemy i co jest związane z naszym ciałem, trądzik może być spowodowany czynnikami wewnętrznymi lub zewnętrznymi. Zacznijmy od nacisku na wewnętrzne przyczyny trądziku u dorosłych.

Wewnętrzne przyczyny trądziku u dorosłych

Wewnętrzne przyczyny trądziku u dorosłych mogą być naprawdę złośliwe i złośliwe - po prostu nie wiesz, skąd pochodzą!

Jeśli zewnętrzne przyczyny trądziku są do pewnego stopnia przewidywalne, wewnętrzne przyczyny trądziku dorosłych mogą naprawdę pojawić się bez powodu - może się wydawać, że przestrzegasz wszystkich zasad higieny, regularnie bierzesz prysznic i po treningu sportowym jesteś całkiem świadomy zawartości kosmetyku, którego używasz i nie używasz zbyt wielu różnych peelingów, ale w każdym razie plamy trądzikowe pojawiają się raz za razem.

Internal causes of acne
Wewnętrzne przyczyny trądziku
Wewnętrzne przyczyny trądziku dorosłych można podsumować w następujący sposób:

  • Hormony. Hormony związane z trądzikiem nazywane są androgenami. Są to pierwotnie hormony męskie, ale wszystkie kobiety mają je do pewnego stopnia. W szczególności prawdopodobnie będziesz mieć wysoki poziom androgenów, jeśli jesteś w okresie dojrzewania. Niektóre preparaty hormonalne mogą również zwiększać poziom hormonów w organizmie - a mianowicie pigułki antykoncepcyjne. Zwykle androgeny są odpowiedzialne za produkcję sebum, które można nazwać kolejną przyczyną trądziku skórnego.
  • Produkcja sebum. Hormony mogą zwiększyć funkcję gruczołów słojowych zlokalizowanych w całym ciele i ewoluującego sebum (lub oleju lub tłuszczu). Wysoka produkcja sebum może być zbyt duża dla skóry i w tym przypadku olej nie tylko smaruje skórę (czyli tworzy warstwę ochronną na skórze), ale także wypełnia pory skóry, a w ten sposób pojawiają się pryszcze, brzydkie na zewnątrz i tłuste wewnątrz.
  • Bakterie. Propionibacterium acnes to bakterie żyjące na ludzkiej skórze. Ten zarodek może ewoluować substancje biologicznie czynne, które rozpuszczają sebum. W tym przypadku skóra staje się wrażliwa i narażona na zewnętrzne czynniki przyczyniające się do trądziku. Widzimy więc tutaj symbiozę zewnętrznych i wewnętrznych przyczyn trądziku - "wewnętrzna" bakteria daje warunki wstępne dla zewnętrznych zagrożeń.
  • Czwarta przyczyna jest związana z pewnymi nieprawidłowymi zmianami w pęcherzykach, które mogą być również związane z hormonami. Czasami pęcherzyki rosną zbyt mocno, aby trądzik mógł powstać ze ścian tych porów skóry, które wyrosły zbyt mocno.

Zewnętrzne przyczyny trądziku u dorosłych

Przyjrzyjmy się teraz zewnętrznym przyczynom trądziku u dorosłych, czyli tym, które nie są związane z hormonami lub aktywnością gruczołów łojowych lub innych narządów (na ogół z powodu nadpobudliwości tych samych hormonów gruczoły te również stają się nadpobudliwe, a ich pobudzenie powoduje wytwarzanie oleju w dużych ilościach, co wywołuje zadławienie porów i trądzik).

External causes of acne
Zewnętrzne przyczyny trądziku
Jakie są więc zewnętrzne przyczyny trądziku dorosłych? Można powiedzieć, że niektóre z nich pochodzą z nawyków i zachowań osoby, która ma trądzik, a inne faktycznie nie zależą od osoby. Na przykład takie szkodliwe nawyki, jak zbieranie i wyciskanie trądziku , można nazwać jedną z najbardziej rozpowszechnionych przyczyn wszystkich rodzajów trądziku.

Jeśli zastosujesz się do takiego nawyku, prześledzisz zamknięty krąg - ściskanie trądziku często prowadzi do nowego (lub kilku trądzików, lub czegoś jeszcze gorszego, takiego jak stany zapalne , a nawet blizny lub pigmentacja skóry).

Niewłaściwa pielęgnacja skóry dla dorosłych

Zła pielęgnacja skóry dorosłych jest również jedną z najczęstszych zewnętrznych przyczyn trądziku - szczególnie dla osób, które wykonują trening fizyczny lub po prostu mieszkają w gorących krajach. Dzieje się tak dlatego, że pot jest jednym z najsilniejszych wyzwalaczy pojawienia się trądziku.

Druga grupa składa się głównie z czynników środowiskowych - wysokiego zapylenia miejsc pracy, promieniowania, a także niezdrowych pomocy kosmetycznych, złego dziedziczenia itp. W większości przypadków czynniki te są bardzo trudne lub nawet niemożliwe do wyeliminowania.

Niemniej jednak zawsze można zmniejszyć przyczyny trądziku dorosłych i zapobiec temu problemowi skórnemu.
Zapobieganie jest łatwiejsze niż leki - ta uniwersalna zasada dotyczy również trądziku. Oczywiście, jeśli usuniesz jakikolwiek czynnik, który może powodować trądzik i który zależy od Ciebie - zrobisz decydujący krok naprzód w swojej walce.

Makijaż i trądzik dorosłych

Czy istnieje jakiś związek między makijażem a trądzikiem? Tak, makijaż jest jedną z przyczyn trądziku dorosłych. To nie jest rodzaj wrażenia czy coś takiego. Jest to dość ustalony fakt i wszyscy ludzie, którzy martwią się o swoje produkty skórne w szczególności i zdrowie w ogóle, wiedzą o tym samym. Tutaj mówimy głównie o kobietach, ponieważ z pewnością wszystkie "kwestie makijażu" dotyczą kobiet znacznie bardziej niż mężczyzn.

Acne caused by makeup
Trądzik spowodowany makijażem
A każda kobieta powinna wiedzieć, jakiego makijażu może użyć, aby uniknąć tak powszechnych i irytujących problemów, jak trądzik. Kosmetyk wywołujący trądzik jest jednak i mimo wszystko szeroko stosowany i wiele kobiet nadal go używa i narzeka na trądzik, nie wiedząc, jaka jest przyczyna ich kłopotów.

Trądzik spowodowany makijażem

W rzeczywistości odpowiedź, jak to często bywa, po prostu leży na powierzchni. Dbanie o skórę nie powinno być obsesją, chociaż w niektórych przypadkach dotyczy to kobiet. Niemniej jednak trądzik i "trądzik spowodowany makijażem" w szczególności pojawiają się, jeśli pielęgnacja skóry dorosłego jest niewystarczająca... lub w zasadzie bez ręki.

Takie grzebiące zachowanie dotyczy głównie ręcznego usuwania trądziku, a mianowicie ściskania i zbierania. Nie jest to jednak związane z naszym głównym tematem, choć staje się bardzo istotne z prawie tych samych powodów.

What is non-obsessive skin care?
Co to jest nie obsesyjna pielęgnacja skóry?
Co mamy na myśli mówiąc o "nie obsesyjnej pielęgnacji skóry"?

  • Kosmetyk nie może być celem życiowym. Oczywiście dobrze jest dobrze wyglądać, ale zdarzają się przypadki, kiedy nie uatrakcyjniamy się makijażem. Oprócz tego, że twoja ukochana osoba może zakochać się w kimś innym, gdy w końcu zobaczy cię bez maquillage, możesz po prostu zepsuć swoją skórę w taki czy inny sposób.
  • Nie zaleca się stosowania zbyt wielu peelingów - szorują one skórę tak bardzo, że staje się zbyt cienka i wrażliwa.
  • Spróbuj wybrać makijaż dla skóry trądzikowej. A zbyt drobne proszki również nie są zalecane - czy chcesz, aby te proszki dostały się do wszystkich mikroskopijnych otworów na skórze? Wypełnienie tych otworów (lub porów lub pęcherzyków) jest po prostu pierwszym etapem powstawania trądziku.
Istnieje związek między makijażem a trądzikiem - i jest to tylko prosta ilustracja. To samo dotyczy kosmetyków zawierających olej - główny środek do dławienia porów.

Jak zapobiegać przyczynom trądziku dorosłych?

Nie panikuj, jeśli masz złą skórę. Po prostu dobrze zastanów się nad przyczynami trądziku dorosłych i wybierz makijaż dla skóry trądzikowej, aby zapobiec wszystkim tym pryszczom.

Jeśli masz skórę skłonną do trądziku, możesz użyć makijażu, aby ukryć pryszcze, ale w rzeczywistości będziesz musiał zadbać o skórę! Lepiej jest stosować leczenie, aby zapobiec pojawianiu się pryszczy, niż ukrywać trądzik pod makijażem.

Plan diety w leczeniu trądziku dorosłych

Dokonaliśmy już przeglądu głównych przyczyn trądziku. Można o nich również przeczytać w Internecie, to na pewno. A jeśli czytałeś o nich i przeczytałeś ten artykuł, prawdopodobnie może to oznaczać, że ten problem przeszkadza ci i stanowi dla ciebie istotną kwestię.

Większość z nas wie o przynajmniej niektórych sposobach leczenia trądziku. Jeśli interesowałeś się przyczynami trądziku, być może przeczytałeś coś o ich eliminacji. I powinieneś wiedzieć, że zapobieganie jest lepsze niż leczenie i zdecydowanie lepsze niż ponowne leczenie. To, co może być dla Ciebie nowością, to to, że Twoja dieta może mieć wpływ na Twoją skórę, więc możesz chcieć wprowadzić zmiany w diecie, aby zapobiec trądzikowi dorosłych!

Dieta do leczenia trądziku

Możesz zapobiec pojawieniu się trądziku lub przyspieszyć proces ich eliminacji za pomocą różnych środków, ale odpowiedni plan diety do leczenia trądziku jest jednym z najczęściej stosowanych i skutecznych sposobów.

Diet for Acne Treatment
Dieta w leczeniu trądziku dorosłych
Chodzi o to, że wiele osób ma deficyt różnych witamin i ważnych minerałów w swoich organizmach. W rezultacie ich odporność immunologiczna staje się niższa. Niektóre minerały i witaminy są niezbędne dla skóry - i oczywiście, gdy nie dostajesz ich wystarczająco dużo, skóra staje się słabsza przed wpływem czynników zewnętrznych. Więc tutaj odpowiednia dieta może ci pomóc.

Odpowiedni plan diety do leczenia trądziku nie musi oznaczać, że należy przestrzegać specjalnie zaprojektowanej diety i unikać jedzenia mięsa i tłuszczów lub czegoś podobnego. Oznacza to tylko zdrową żywność z wystarczającą ilością witamin i minerałów wymaganych do regularnego rozwoju skóry (z pewnością nie należy zapominać o innych częściach ciała).

Więc po prostu wybierz dobrą dietę, a trądzik będzie rzadkim gościem w twoim życiu. Jest to oczywiście rzecz, którą chętnie śledzisz.
Spróbuj wykluczyć fast-food ze swojego odżywiania. Te hamburgery i cola nie będą karmić cię zbyt dużą ilością ważnych witamin, a poza tym są pomocne w utrzymaniu stabilnej wagi.

Zdrowy styl życia w leczeniu trądziku

Oczywiście palenie jest zabronione (z pewnością palenie nie jest twoim odżywianiem, ale mimo to jest pokrewną i istotną kwestią). Picie alkoholu powinno być ograniczone. Użyj więcej warzyw (zwłaszcza świeżych), zastąp colę i napoje alkoholowe sokami.

Jest to podstawowy plan diety na leczenie trądziku , ale jeśli wybierzesz zdrowy styl życia i odpowiednie leki, aby zatrzymać trądzik, pozbędziesz się trądziku raz na zawsze!

Jak leczyć trądzik dorosłych?

Jak leczyć trądzik dorosłych? Cokolwiek wolisz, powinieneś trzymać się z dala od szorowania, poppingu lub pocierania trądziku. Ta ostatnia jest bardzo częsta wśród nastolatków, jednak w przypadku trądziku dorosłych zdarza się również często. Nazwijmy to drugim podejściem. W rzeczywistości ręczne usuwanie trądziku może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Najgorsze jest to, że możesz łatwo dostać infekcję przez małą ranę, którą robisz na skórze.

Avoid Acne Squeezing!
Unikaj ręcznego wyciskania trądziku!
Miejsce, w którym usunąłeś trądzik, będzie w stanie zapalnym i puchnie. W niektórych przypadkach blizny mogą pozostać - rozumiesz, że będzie to ciężka zapłata za twoje czyny. Zwłaszcza jeśli mówimy o trądziku twarzy - w każdym razie zdajesz sobie sprawę, że jedna biała plama na twarzy, która zniknie (oczywiście bardziej prawdopodobne, jeśli zastosujesz do niej jakieś leczenie) w ciągu kilku dni nie jest warta blizn, które określą twój wygląd w pozostałej części życia.

Tak więc, nawet jeśli wcześniej pojawił się trądzik i to było szczęście i wszystko było w porządku i nie masz żadnej infekcji - nie myśl, że będzie się powtarzać w kółko i że cały trądzik musi być wypukły / wyszorowany.

Leki stosowane w leczeniu trądziku

Nie jest łatwo znaleźć odpowiednie leczenie trądziku. Wiele cierpiących osób szuka leków do leczenia trądziku i nie wszystkie z nich są tak skuteczne w znalezieniu leku, który jest pomocny i ma naprawdę naturalne pochodzenie.

W rzeczywistości istnieją preparaty, które są uważane za naturalne i bezpieczne i nie mają zbyt wiele, a nawet nie mają żadnych skutków ubocznych. Ale są też leki do leczenia trądziku o udowodnionym działaniu, nadal nie tak bezpieczne jak naturalne. Wśród nich są retinoidy, izotretynoina i oczywiście nadtlenek benzoilu.

Leki na receptę na bazie nadtlenku benzoilu

Nadtlenek benzoilu jest lekiem o złożonym działaniu, jednym z wielu leków do leczenia trądziku. Od wielu lat jest stosowany w leczeniu trądziku, a obecnie jest produkowany pod różnymi nazwami i różnymi znakami towarowymi (na przykład Clearasil jest jednym z najbardziej znanych). Kompleksowe działanie nadtlenku benzoilu przejawia się w jego wpływie na wzrost i rozwój bakterii oraz na skórę.

Preparat hamuje wzrost niektórych zarazków, a inne są przez niego po prostu zabijane.
Wpływ na skórę odbywa się poprzez utlenianie i łuszczenie się skóry, co utrudnia pojawienie się trądziku. Niektóre preparaty zawierające nadtlenek benzoilu absorbują również sebum, zapobiegając zadławieniu się pęcherzyków.

Benzoyl Peroxide Cream
Krem z nadtlenkiem benzoilu
Nadtlenek benzoilu może mieć różne stężenie w leku, którego zamierzasz użyć, najczęściej stosuje się stężenia 2,5%, 5% i 10%. Oczywiście preparat zawierający więcej nadtlenku benzoilu jest silniejszy i ma mocniejsze działanie, ale nie będziesz miał lepszego efektu, jeśli zastosujesz najsilniejszy.

Naturalne leczenie trądziku dorosłych

Lepiej zacząć od naturalnych leków na trądzik, nie w zależności od ciężkości choroby, a następnie, jeśli uważasz, że należy zastosować większą dawkę preparatu, a początkowo stosowana nie jest wystarczająca, weź silniejszą.

Natural Treatment of Adult Acne
Naturalne leczenie trądziku dorosłych
Ale w każdym razie lepiej skonsultować się z lekarzem, aby nie zaszkodzić dobrym intencjom. Chodzi o to, że nadtlenek benzoilu ma pewne skutki uboczne, związane głównie z wysuszeniem skóry. Tak, że masz ryzyko zbyt suchej skóry po niezręcznym zastosowaniu preparatu, co może prowadzić do ponownego trądziku.

Skuteczne leczenie trądziku dorosłych

Często zdarza się, że po ujawnieniu trądziku ludzie biegną do lekarzy (dermatologów, kosmetologów) z prośbami o pomoc. Jest to bardziej rozsądne - w każdym razie specjalista może udzielić lepszej porady i zalecić skuteczne leczenie trądziku dorosłych.

Najważniejsze jest to, że możesz nie konsultować się z lekarzem za każdym razem, gdy masz jakikolwiek problem ze skórą. Ale uważna uwaga na stan zdrowia jest zawsze pozytywnym sposobem życia. Możesz zapobiec trądzikowi, zanim się pojawi, więc naprawdę nie będziesz musiał szukać żadnego leczenia trądziku dorosłych ani wybierać żadnego swojego podejścia.

Dowiedz się, jak leczyć trądzik dorosłych 


comments powered by Disqus